Son Yayınlar

Günün Sözü

12 Haziran, 2015

Paranominal

Fargo Dizisi Makalesi

Fargo Dizi

Fargo (Dizi)

Bugün size FX kanalının dizisi Fargo ‘yu tanıtacağım. Normalde bir dizi sona geldiğinde değil en başında tanıtılır ama Fargo biraz farklı olduğundan bunu yapmak çok büyük bir anlam taşıyor. Şunu söylemeliyim ki yabancı dizilere bağlanmayı hiç sevmiyorum aslında. Çünkü dizilere çok fazla zaman ayırmak zorunda kalıyorum…Öylesi bir bağımlılık benim ki işte. Birde şu olmadık yerde bitmeleri yok mu çok sinir bozucu. Fargo da çok sinir olduğum bir dizi. Çünkü sadece 10 bölümlük. İzlenmediğinden dolayı düşünmeyin sakın en başında böyle planlanmış. Öyle konusundan sapan bir dizi değil anlayacağınız başı sonu belli. Dizinin şuan 2 bölümü kaldı. Ama yinede izlemenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız. Size biraz Fargo ‘yu tanıtayım.

Fargo

Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizah-Polisiye türü bir dizidir. Dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı  Coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve bir çok ödül kazanmış Fargo filminden esinlenilmiştir. 15 Nisan 2014 ‘te FX kanalından başlayan dizinin oyuncuları Billy Bob ThorntonMartin FreemanColin Hanks, ve Allison Tolman.

Konusu

2006 Ocak ayında  Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo (Billy Bob Thornton),yine  iş üzerindeyken yola aniden fırlayan bir geyiğe çarparak ufak çapta bir kaza yapar. Soğuk kanlı katil Malvo hastanede karşılaştığı Lester Nygaard (Martin Freeman) ‘ı fesat ve kötü düşünceleri ile onu tahrif eder. Bir sigorta satıcısı olan Lester hayatı boyunca başarısız olmuş, eşi, kardeşi ve lise arkadaşı tarafından sürekli hakarete maruz kalmış, korkak ve pısırık bir sigorata satıcısıdır. Malvo ‘nun söylediklerinden etkilenen Lester kendisini bir anda hiçte alışık olmadığı bir dünyanın içinde bulur ve değişmeye başlar. Bu sırada Bemidji Polis Departmanı ‘nın hırslı ve acemi polis Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth Polis Departmanında görevli, ailesinin güvenliğini ile polislik haysiyeti arasında kalmış polis Gus Grimly (Colin Hanks) bir takım olup bu cinayetleri aydınlatmaya, Malvo ve Lester ‘ın suçlu olduklarını ispatlamaya çalışır.  Dizi başlangıcında;
BU GERÇEK BİR HİKÂYEDİR. Bu filmde anlatılan olaylar 2006 ‘da Minnesota’da yaşanmıştır. Geride kalanların isteği doğrultusunda isimler değiştirilmiştir. Ölenlere saygıdan dolayı, diğer her şey gerçekleştiği gibi anlatılmıştır.
denilsede bu tamamen bir kurgudur.  1996 yılında çekilen filmde yine aynı şey söz konusudur. Filmin yönetmeni Joel Coen
Gerçeğe bağlılık ile çok ilgilenmedik. Temel olaylar gerçek vakalara dayanıyor ama karakterler tamamıyla kurgulandı. Eğer seyirci bir şeyin gerçek olaylara dayandığına inanırsa, aksi taktirde kabullenmeyeceği şeyleri yapabilmeye başlarsınız.
demiştir. Ayrıca Coenler bu cinayetlerin, Minnesota’da olmasa bile, gerçekten işlendiğini söylemektedir. Dizinin sizi gerçekten etkileyeceğinden eminim. “10 Bölüm nasılsa bitecek” diye düşünmeyin. her bölüm bir film havasında geçiyor. Keşke devam etse diyeceğiniz bir dizi. Kim bilir belki de daha sonra devam etme kararı alırlar.
Fargo Dizi

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: