Son Yayınlar

Günün Sözü

29 Mayıs, 2016

Unknown

5 Kısa Soruda Cadılık Nedir !
Cadılık çoğu dinde ve inanışta vardır. Binlerce insanı Cadı sıfatı ile yaktılar, ama bu gerçek ve ciddi manada cadıların olmadığı gerçeğini değiştirmez. Biz Müslümanlar olarak nasıl cinlere inanıyorsak Cadılık inanışınında olduğunu düşünüyor ve inanıyorum. Hristiyan inancında hakim olan Cadılık inanışını 10 kısa bilgide sizlerle buluşturuyoruz. 1- Bir çok din ve mitolojide kötü amaçlarla kullanılan doğaüstü güçleri olduğu varsıyalan kişi veya kişilerdir.


2- Büyücülük ile yakından ilişkili olan cadılık, her büyücünün bir cadı olduğu anlamına gelmiyor fakat bir cadının iyi bir büyücü olması lazım gelir.


3- Dünyanın pek çok ülkesinde farklı adlar ve şekillerde uygulanabilmektedir cadılık. Macumba bir Afrika büyüsüdür, fakat Haiti adalarında büyücülük sanatına verilen adı Voodoo'dur. Her büyücü olan kadın bir cadı değildir, ama bir cadı, mükemmel bir sihir uzmanı olmak zorundadır.4- Bazı kesimlere göre cadılık; dul kalan kadınların 15. ve 17. yüz yıl içindeki zor yaşam şartları altında yaşayabilmesi için yaptıkları zoraki bir iştir. Oluşumunun ana sebebi de aslında ekonomiktir.


5- Halkı sindirmeye çalışan yobaz krallıklar kelimeyi anlamının aksi yönünde kullanarak, bilimi ve adaleti savunan insanoğluı suçlayıp sindirmek için kullanmış ve sembolleştirmiştir. Bu sembolün halk üzerinde oluşturduğu dini etkiden yararlanılmış ve aykırıların toplumdan ayıklanması için kullanılmıstır. Avrupa'da ve ABD'da binlerce insan cadılık ve benzeri şuçlardan diri diri yakılmıştır fakat bu tür olaylar gerçekte cadıların olmadığı anlamına gelmemektedir.

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: