Son Yayınlar

Günün Sözü

08 Mayıs, 2016

Unknown

Ebola Nedir ? Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır ?Ebola karşılaştırıldığında  , HIV virüsü çocuk oyuncağı kalıyor. Ebola virüsü çok daha bulaşıcı, hava yoluyla seyahat edebiliyor, vücut dışında hayatta ve etkin kalıyor. Gün içinde enfekte olan kişilerin bile % 90'ını öldürüyor. Enfekte olan kişiler hayati organlarının aynı anda iflas etmesi korkunç bir ölüm demek. Ebola için bir tedavi yoktur.

Ebola Nedir ?Ebola, insanlarda ve insandışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalıklara ve iç organların iflas etmesine yol açan virüstür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir.

Şuana kadar tanımlanabilen İki Ebola virüsü vardır.

- Ebola Reston
- Ebola Fildişi Kıyısı


Çok tehlikeli ve öldürücü bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Adını Afrika üzerinde bulunan bir nehirden alır. Çok bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa ciddi ve tehlikeli salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi yapıdadır. Yaklaşık olarak 80 nm boyundadır. Genetik materyali RNA'dır.


Bulaşma; Hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir.

etiket: ebola nedir ebola nasıl bulaşır ebola virüsü ebola death

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: