Son Yayınlar

Günün Sözü

14 Mayıs, 2016

Unknown

Türkiye'de Yeraltı Dünyasının 2 Önemli Kilometre Taşı
Türkiye'de bir dönem yeraltı dünyası çok şaşalı dönemler geçirdi. Bunun üzerinden bir zaman sonra Kurtlar Vadisi paralel bir şekilde bunları senaryosal olarak ekrana getirdi. İsimler benzer ama bazı bölümler senaryo gereği ve özel hayata saygıdan dolayı değiştirildi. Kabadayılık ve Mafyanın ayrıldığı dönemler ise 90'lı yılların sonu olarak görülüyor. Şimdi ise eskisi gibi görünmese de yinede hala yeraltı Dünya'sı aktif şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yazımda ise sizlere gelmiş geçmiş en tanınan, bilinen yeraltı dünyasının 2 ismini tanıtacağım.


Dündar Kılıç
Dündar Kılıç, en ünlü kabadayılardan biridir. 1935 yılında Trabzon Sürmene’de doğdu. Asıl ve tam ismi Dündar Alikılıç'tır. Küçük yaşlardayken ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Seneler sonra Dündar Kılıç büyümüş ve genç bir delikanlı olmuştur. Genç ve kanı deli Dündar Kılıç o dönemin Ankarada faaliyet gösteren mafya babalarıyla yakınlık kurmaya başlamıştır.1984 senesinde ünlü ”Babalar Operasyonu” operasyonunda sorguya alındı. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları yargılandı. Aynı dönemde Abuzer Uğurlu ve Behçet Cantürk isimleride aynı operasyonla sorguya alınıp yargılandı. 5 yıllık yargılama sürecinden geçtikten sonra takipsizlik kararı ile beraat etmiştir. Bir çok dönemde yaptığı basın açıklamasında devletin içinde faaliyet gösteren mafya ve çetelerden söz etmiştir.

Dündar Kılıç'ın damadı olan Alaatin Çakıcı ile bir çok mafya gibi karşı karşıya geldi. Kızı Uğur Kılıç'la evli olan Alaattin Çakıcı, boşandıktan sonra Bursa Uludağ'da Alaattin Çakıcı'nın adamları tarafından infaz edilmiştir.Dündar Kılıç, 1999 yılında 10 Ağustos günü İstanbul’da üst solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Cenazesinde ise yeraltı, sanat ve iş dünyasından bir çok ünlü isimler hazır bir şekilde bulunmuştur.

Abdullah Çatlı
Geçmişte çok büyük isim bırakmış büyük mafyalardandır. 1 Haziran 1956’de Niğde'de dünyaya gözlerini açtı. Uyuşturucu taciri ve kontrgerilla olarak namı vardır. Ülkücü mafya lideri olarak kabul görülür.1977 yılında Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığı’na seçildi. İl Başkanlığı yaptığı dönemde  yani 1978′de Ankara merkezli olan Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkanlığı görevine getirildi. Aynı sene Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Bedrettin Cömert cinayetinin faili olduğu iddia edilerek Ankara 5. Sulh Hukuk mahkemesince hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Ama kaçmayı başardı.

Abdullah Çatlı belli bir süre Bulgaristan ve Avusturya'da yaşamını sürdürdü. İsviçre’ye geçiş yaptığı dönemde ise istihbarat timleri ”Mehmet Özbay” ismine düzenlenmiş sahte pasaport'la Çatlı'yı yakaladı. Ancak gizli güçlerin devreye girip Çatlı'yı serbest bıraktırması uzun sürmedi. Serbest bırakılmasından yaklaşık olarak 1 sene sonra ortaya çıkartılan bilge ve belgeler onu serbest bıraktıran gizli güçlerin neden Çatlı’ya yardım ettiğini ortaya serdi; 1983′te Fransa’nın Paris şehrinde MİT yetkilileri ile görüştü ve ASALA‘ya karşı 5 eylemde kullanıldığı Milli İstihbarat Teşkilatı Resmi Belgeler’inde açıkça yazmaktaydı. (ASALA: Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu)


Takvimler 3 Kasım 1996′yı gösterdiğinde Balıkesir, Susurluk'ta, Susurluk olayında hayatını kaybetti. Kaza anında Abdullah Çatlı’nın yaralı olduğu ancak JİTEM ajanları tarafından dövülerek öldürüldüğü de söylentileri hala daha ayyuktadır. Kaza esnasında Çatlı’nın bulunduğu arabada Gonca Us, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ ve DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak’ta vardı. Kazadan sadece Sedat Edip Bucak sağ olarak kurtulmayı başarmıştır. etiket: abdullah çatlı kimdir, türk mafya babaları, mafya liderleri, mafya hesaplaşması, sedat emin bucak, susurluk olayı, sedat peker abdullah çatlı, alaattin çakıcı, dündar kılıç, dündar kılıç kimdir, dündar kılıçın torunu, dündar kılıç öldü, susurluk olayı videosu, jitem, cem ersever, susurluk skandalı, dündar kılıç alaattin çakıcı, onur özbizerdik
Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: