Son Yayınlar

Günün Sözü

13 Ekim, 2016

Unknown

31 Ekim Cadılar Bayramına Hazır OlunCadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim'de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına karşın bu günlerde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların genel olarak korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve benzeri hediyeleri topladığı bir bayramdır. Başka Cadılar Bayramı kutlamaları içinde maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.

Cadılar Bayramı bazı belli başlı batı ülkelerinde kutlanır. Amerika'da oldukça yoğun şekilde kutlanan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle öteki Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır. Popülaritesi ülkemizide  etkilemiştir.


Cadılar Bayramı Tarihçesi

Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain sözcüğünün kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) kelimelerine dayanır. Bu tarihte hayvan sürüleri dağlardan dönüyor, toprak ağaları ile arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu. Bu günde ayrıyeten ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üstündeki, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti.

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: