Son Yayınlar

Günün Sözü

23 Aralık, 2016

Unknown

Stigmatalar Hakkında

Stigmatalar Hakkındaİsa, herkes tarafından Tanrı'nın oğlu şeklinde adlandırılır. Tanrının oğlu Hıristiyanlar tarafınca Hristiyanların kurucusu olarak kabul edilmiştir. Kuran' da yer alan bilgilere göre İsa, Allah tarafından annesi Meryem' in rahminde yaratılmıştır. İsa'nın, çarmıha gerilerek çan çekişerek öldürüldüğü bilinmektedir. Tanrının oğlu. Çarmıha gerildiği sırada vücudunda yara izleri ve lekeler oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu yaraların, leklerin ve Tanrı' nın oğlunun yaşadığı acılara karşı direnci stigmata olarak adlandırılmıştır.

Stigmata Kelime Anlamı Nedir?Stigmata Pavlik Kiliselerini yapan kişi Hristiyan bir misyoner olan Pavlus' un yazdığı bir mektupta ortaya çıkmıştır. Pavlus Galatalar' a yazdığı mektupta stigmaya kelimesini kullanmıştır. Pavlus mektubunda 'Bedenim' de İsa'nın yaralarını taşıyorum' diye belirtti. Stigma Yunan kökenli bir kelimedir. Stigmata, stigma kelimesinin birden fazla olduğunu belirtmek için - ta eki almıştır.

Stigma esir olan kişilerin ve hayvanların vücutlarının herhangi bir yerine bırakılan işarete verilen bir isimdir. Yapılan stigmata işareti ile hayvanların ve esirlerin tanınması sağlanır. Vücutlarının herhangi bir yerinde stigma taşıyan varlıklar stigmatik olarak adlandırılmaktadır. Roma Katolik kilisesi ile stigma birbirine yakın olmaktadır. Buna bağlı olarak stigmatik olan kişilerin kadın ve genellikle Romalı oldukları yazılmıştır. Stigmata' nın çok inanç sahibi olan Hristiyanlar' da meydana geldiği söylenenler arasındadır.

Stigmata

 hakkında bir film yapılmıştır.  Film 1999 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yapılmış ve 2000 yılında gösterime girmiştir. Filmin korku ve gerilim içerikli tasarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Rubert Wainwright üstlenmiştir. Filmin konusu; İsa heykelinin gözlerinden kan akması üzerine kurgulanmıştır. İsa’nın gözlerinden kan akması üzerine Vatikan’dan bir rahip olay yeri olan Brezilya’nın bir köyüne yönlendirilir. Rahip tüm bu iddiaları araştırdığı esnada başka yerler de bulunan İsa heykelleri hakkında da aynı şeyleri duymaktadır. Frankie Paige adında olan bir kadının da İsa’nın üzerinde çıkan yaralardan çıktığı gözlemlenir. Araştırmalar sonucunda kadının yaralarına stigmata adı verilir. Kadın stigmata hastası olmuştur. Film sırasında İsa’nın yaşadığı zamandan şimdiki zamana birçok mesaj gelir. Araştırmaları gerçekleştiren rahip ise tüm bu olaylar karşısında 1900 yıl boyunca inandığı şeyleri sorgulamaya başlar.

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: