Son Yayınlar

Günün Sözü

21 Ocak, 2018

Unknown

En Çok İzlenen Yerli (Türk) Cin Filmleri

Türk yapımı cin filmleri her zaman neredeyse herkesin ilgi odağında olmuştur. Birçok kişi tereddüt ve ön yargı ile yaklaşsa da son zamanlarda özellikle Dabbe ve Siccin serileri gibi önemli yapımlar izleyicilerle kavuşmuş, ülkemizdeki korku filmi segmenti daha üst seviyelere çıkmıştır.

Son dönemlerde hızla çıkan yeni Türk korku filmleri, yerli cin filmleri hakkında izleyenler pek bilgili değiller, bu filmler hakkında tavsiye önerisi ise yok denecek kadar az. Bu makalemizde sizlere yerli yapım cin filmleri hakkında önerilerde bulunacağız.

Hatırlatmakta fayda vardır ki, zevkler ve renkler tartışılamaz. Bu listeyi hazırlarken birçok kaynak ve birçok istatistikten yararlandığımızı belirtmek isteriz. Vakit kaybetmeden Türk cin filmleri listemize başlayalım;

1. Şeytan-ı Racim


IMDB Puanı: 3.8 Beyazperde Puanı: 3.1
Konusu: İstanbul'da üniversite okuyan Salih, büyüye aşırı merak salmıştır. Görünmez varlıkları kontrol altına alma hırsına kapılan Salih, bu durumdan habersiz olan ev arkadaşı Emrah'ın karabasanlar görmesine yol açar. Kabuslarla baş edemeyen Emrah, İzmit'teki ailesinin yanına döner fakat aradığı huzuru orada da bulamaz. Ailesinin ısrarıyla daha önce musallat olan varlıklarla tecrübe yaşamış bakırcı Mehmet Efendi'ye danışır. Bu durumdan kurtulmanın yollarını onunla birlikte aramaya başlar.

2. Dabbe 5: Zehr-i Cin


IMDB Puanı: 6.4 Beyazperde Puanı: 3.9
Konusu: Film, Ceyda T., Sinan T. ve kızları Burcu T.’nin ani ve sebepsiz bir şekilde bedensiz bir varlığın saldırısına uğramalarını ve arkasındaki ürpertici sırrı gerçek görüntülere dayanarak anlatıyor. Türk psikiyatri tarihine “Ceyda T. Kayıtları” olarak geçen olaydan esinlenen film, Ceyda T. ve ailesinin video görüntüleri ve adli kayıtlar ile kurgulanarak oluşturuldu.

3. Siccin 4


IMDB Puanı: 7.3 Beyazperde Puanı: 3.7
Konusu: Yılmaz Ailesi geçmişte oldukça zengin bir ailedir ancak bu durum zamanla değişir. Aile, yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle babaanne Saadet'in yanına taşınmak zorunda kalır. Fakat Saadet bu evde sandıkları gibi yalnız değildir. Bahçesinde kocasının mezarı bulunan Saadet'in eski evi, başka alemden olan sakinler tarafından sahiplenilmiştir. Ailenin eve gelişi ise bu sakinler tarafından hiç de hoş karşılanmayacaktır, zira bu evde Saadet'ten başkasını istememektedirler...

4. Dabbe 6


IMDB Puanı: 6.1 Beyazperde Puanı: 3.0
Konusu: Doktor olan Zeren ve kız kardeşi Ayla annelerinin bir gece aniden ölmesiyle sarsılır. Kriminal ve adli raporlara göre anneleri Mukadder beyin kanamasıyla ölmüştür fakat annesi öldüğünde onun yanında olan Ayla, bu durumu kabul etmemektedir. Ona göre annesi, ne olduğunu anlayamadığı çok hızlı hareket eden, kapkara yüzleri olan, bilinmeyen bir dilde konuşan, devasa kara varlıklar tarafından öldürülmüştür. Ancak olayı inceleyenler Ayla’nın bir tür psikolojik travma geçirdiğini ve kısa sürede bu durumu atlatacağını düşünürler. Ama günler geçtikçe Ayla kişilik değiştirmeye ve söz konusu varlıklar tarafından saldırıya uğramaya başlar. Ayla’yı başka bir aleme götürmeye ve ona işkence ederek, annesinin ölümüyle ilgili bir takım sırları göstermeye çalışan bu varlıklar kimdir?

5. Üç Harfliler 3: Karabüyü


IMDB Puanı: 7.4 Beyazperde Puanı: 4.0
Konusu: Anne ve babasının ölümünün ardından çocukluğunun geçtiği eski evde daha fazla yaşamak istemeyen Alev, evini kiraya verir. Bu eve taşınan garip kiracılar Alev, kızı Eda ve kocası Erol’un hayatlarını bir anda kabusa çevirir. Eve taşınan Dilek ve Kadir yeni evli bir çifttir ve ikisinin de geçmişinde içler ürperten olaylar vardır. Alev şans eseri gittiği falcıda Ebced Hesabı yaparak ‘’Yıldızname’’ falına baktırır ve falcı kadından, kiracıları hakkında bilgiler öğrenir. Fakat öğrendiği şeyler Alev’in yaşadıklarını daha büyük bir kabusa çevirecektir.

Herkese iyi seyirler, iyi korkular dileriz...

Email Aboneliği için mail adresinizi girin.: